Alumni Citation Recipients

Lora Annette Adams-King '00
Hugh L. Allen '39
J. Lowrie Anderson '22
Katherine S. Stewart Armington '16
Clyde A. Armstrong
Gibson E. Armstrong '65
Dianne Dilmaghani Aronian '62
Ruth E. Kiess Artman '41
John P. Auld '36
Lila Bachelier '78
Richard S. Banick '53
Alice E. Bell Barrett '31
Edmund R. Becker '71
Jonathan P. Bigley '84
David E. Black '75
Frederick J. Blake '32
Wilson M. Botsford '30
W. Walter Braham '15
Frank M. Brettholle '39
Virginia A. Bridges '48
Eva Reid Brosius '35
Edith Petrie Brown '23
Robert D. Burgess '68
Melva McCrory Burke '62
Eric J. Burns '67
Harold E. Burry '35
D. Rayburn Campbell '24
Marion E. Morrison Campbell '24
Paul M. Campbell '30
James W. Canan '51
Eugene Carr '25
Donald M. Carroll Jr. '53
David S. Cercone '74
Susan Twaddle Chiafullo '73
Norval E. Christy '43
Chester P. Claire '49
Wendell Cleland '09
Barbara L. Cloud '51
Todd S. Cole '83
Jane Coleman '49
David L. Cooper '72
Esther Cummings '18
Jean L. McGeoch Cutler '55
Richard K. Dalrymple '82
John E. Davis '41
Charles E. Davis '48
Harold Davis '57
David D. Deal '86
L. Eugene DeCaprio '49
Marjorie McGeorge Denniston '36
James C. Dewar '59
Allen W. Dickson '18
Bethann Hervey Dolan '91
Holland H. Donaldson '02
Wilma Crankshaw Donaldson '64
Margaret L.Morris Dumbaugh '49
Kim R. Dunbar '80
Edward A. Dunlap '32
Cora Williams Durrast '30
G. Ross Ellis '29
James P. Epstein '72
Fred Evanoff '50
Sue Anne Stoecker Fairman '69
Timothy J. Fairman '68
David B. Fawcett '23
L. Kraeer Ferguson '18
Robert D. Ferguson '27
D. Hugh Ferguson Jr. '59
J. Harry Fisher '55
Robert S. Foltz '62
John J. Fontanella '67
Donald W. Fox '44
Lucile Beerbower Frey '26
Richard E. Fuhrer '50
Joseph B. Fusco '60
John H. Galbreath '41
W. Paul Gamble '32
Robert S. Gardner '57
Jean S. Garvin '49
Adam K. Gehr '39
Graham F. Johnstone '66
Donald H. Goughler '68
Stephen M. Gould '74
Ann Hope Haldeman '48
Robert M. Hall '50
Percy F. Hall '51
Charles E. Hamel '44
David S. Hawbaker '52
Joanne S. Turner Hawbaker '52
McCrea Hazlett '37
David Henderson '38
Henry C. Herchenroether Jr. '42
Virginia M. Ward Holderness '69
Harry N. Holmes 1899
Grace Martin Hopkins '09
Matthew P. Hosie '49
Douglas W. Huemme '63
Darwin W. Huey '74
H. Swede Hunneke '36
Robert C. Hunt '25
David R. Hunter '32
Jared C. Jacobsen '71
George E. James '59
Wallace N. Jamison '40
Robert C. Jazwinski Jr. '75
Charles W. Johnson Jr. '60
Graham Johnstone '66
Clifford L. Jones '50
Timothy W. Kaiser '85
Joseph R. Kanagy '28
Carroll D. Kearns '33
William C. Kegel '51
Thomas C. Kelly '53
Thomas R. Kepple Jr. '70
James P. King '52
Raymon M. Kistler '12
Alton G. Kloss '34
Mary Ann Irvine Klussmann '64
Paul H. Kolterjahn Jr. '49
Zona M. Brokosch Lambing '45
Karen Hogue Latta '67
Robert E. Lauterbach '39
John D. Lawther
David L. Lloyd '48
Jean Basher Lloyd '49
Wende Westinghouse Logan-Young '57
Eugene P. Lombardi '48
George A. Long '09
John N. Mangieri '69
John L. Mansell '54
Irving L. Mansell '29
Thomas V. Mansell '29
John M. Mansfield '59
Florence Sando Manson '39
Christopher A. Martin '89
Helen J. Martin '13
Nancy Aikman Martin '75
W. Keith McCauley '68
Donald McClure '28
Margaret Edmonds McConnell '55
Marion McConnell '56
Allen D. McCullough '50
Donald K. McKim '71
Scott A. McLuckey '78
Pearl G. McNall '43
William H. Meckling Sr. '42
A. James Melnick '75
Charles W. Mercer '42
Beth Ann Brown Merry '76
Daniel B. Merry '77
William M. Meyer '59
Arthur E. Middleton '40
John L. Miller '23
Wayne A. Miller '61
Herbert G. Miller '31
Donald J. Mitchell '60
Joanne Stone Morrissey '69
Ross H. Musgrave '42
Paul M. Musser '45
Margaret Newcomb Musser '45
Jerome C. Neff '54
Charles S. Newmark '66
David R. Nobs '80 David W. Orr '65
Robert F. Patton '50
Louis P. Peresenyi '31
Phillip G. Petraglia '83
John H. Petre III '72
Daniel Phythyon '14
Laurel A. Phythyon '74
Charles C. Pitcher '50
Dorothy J. Pollock '46
Douglas S. Pride '80
William Rankin ‘60
Brian W. Reames '68
Glenn P. Reed '20
Emil W. Reznik '51
Jack R. Ridl '67
Charles G. Ridl '42
Mark S. Riethmuller '78
John M. Rock '50
Louise Hendricks Rock '50
Bille Jean Pearce Rondinelli '79
William C. Rowland '49
David R. Rowlands '37
Virginia A. Russell '47
Sany Saikaly '92
Harriet Jackson Sarver '36
David A. Sarver '73
Albert L. Schartner '53
Plauda C. Schenck '12
Timothy W. Schenz '68
Arthur A. Schreiber '51
William C. Schustik '67
Walter T. Scott '05
Ila Jeanne Sensenich '61
Susan Toth Shafer '74
Samuel W. Shane '25
James A. Shear '39
Jane E. Sheppard '46
Harry W. Shoup '39
Frank A. Simms II '69
John W. Slocum Jr. '62
Susan Scally Slye '68
Albert B. Smith Jr. '37
Robert C. Sproul '61
G. Alan Sternbergh '51
Mary Jane Stevenson '37
Walter R. Sylvester Jr. '56
Charles Tanner
Bruce W. Thielemann '55
William J. Thomas '48
Wilbur A. Thomas '52
Rev. Mary Lynn Tobin '76
Edward R. Towns '58
Margaret Moffat Toy '20
Paul D. Trokhan '68
Thomas A. Tupitza '79
Janice Twaddle ‘74
Eleanor Graham Vance '30
Daniel J. Vogler '81
Wendell B. Wagner '55
John C. Walker '63
John L. Walker '60
William J. White '57
Richard L. White '61
S. Donald Wiley '50
Fred Arthur Williams '31
Adam C. Williamson '11
John L. Wilson '70
Janice E. Wilson '80
W. Courtney Wilson '17
Ronald A. Wolk '54
Harriet Sarver Woodcock '46
Irvin G. Wyllie '41
Sue Brown Yeaney '51
R. Dale Youkers '40